Zanim pojawiła się Honda poszukiwałam wymarzonego psa do sportu. I samo poszukiwanie i rozmyślanie uważam za najprzyjemniejszą część drugiego psa. Jestem typem marzyciela, więc oglądanie miotów, filmików potencjalnych rodziców, decyzje na jakie psy w ogóle zwracać uwagę szczerze mnie cieszyło. Ostatecznie zamieszkała z nami Honda, ale z każdym dniem poszukiwań wyciągałam kolejne wnioski.
W trakcie całego planowania w mojej głowie powstał pewien paradoks. Im lepiej wiedziałam, czego od psa oczekuje i o czym marzę, tym więcej ras wpisywałam na swoją listę. I tak właśnie, zamiast zawężać ją wraz z kolejnymi wymaganiami, pojawiało się coraz więcej opcji. Wiedziałam dokładnie, że szukam psa z którym będę trenować obedience a może i inne sporty kynologiczne. Byłam zdeterminowana, że osiągnę z tym psem wiele. Skąd w takim razie psi tłok na liście ras marzeń? Jak to możliwe, że tyle z nich spełniało moje najważniejsze kryteria?
Nastawiona na sukces  w sporcie doskonale wiedziałam co jest dla mnie najważniejsze. Znając swój system treningów, sposób z życia psem, byłam pewna czego oczekuje. Chciałam go po prostu lubić! Tylko, a może jednak aż.

Chciałam, aby mój przyszły mistrz wzbudzał we mnie pozytywne emocje. Tak po ludzku, bez haczyków czy ukrytych intencji. Pies do którego będę potrafiła uśmiechnąć się gdy ten przez kolejny miesiąc nie będzie mógł zrozumieć pozornie
prostej komendy. Pies, którego po prostu przytulę gdy przerośnie go jakaś codzienna sytuacja. Mój przyszły mistrz, którego poklepie schodząc z ringu z dyskwalifikacją wprost na łąkę na której oboje naprawimy swoje emocje po nieudanym występie.

W pierwszej kolejności patrząc na potencjalnych rodziców przyszłego idealnego sportowego szczeniaczka zastanawiałam się, czy miałabym ochotę te psy pogłaskać, przytulić czy po prostu spędzić czas nic nie robiąc. Czy podobałaby mi się ich obecność blisko mnie w codziennych czynnościach. Totalny banał. Dla niektórych głupota. Nie raz
zresztą słyszałam, że moje kryteria wyboru ras nie są najtrafniejsze jeśli myślę kiedyś o wyjeździe przykładowo na mistrzostwa świata. A myślałam, skąd więc takie kryteria?
Trenując z Fruzią nauczyłam się jak wiele można zdziałać ciężką pracą i treningami. Zobaczyłam co tak naprawdę
jest dla mnie najważniejsze w treningu, nawet tym nastawionym na sukces. Dzięki temu stało się dla mnie jasne, że jeśli tylko wybiorę odpowiednio, osiągnę swoje cele mając przy sobie wspaniałego kompana do codziennego życia, a nie tylko treningowego hardkora – maszynkę do sportu. Owszem, mogło zając to więcej czasu, wymagać więcej poświęceń… ale pomyślmy.
Gdy byłam zdeterminowana, żeby wziąć pod swój dach użytkowego np. owczarka niemieckiego słyszałam, że taki
pies nie może równać się w obedience borderowi. Mówiono mi, że będę musiała poświęcić się o wiele bardziej pracy z takim psem niż borderem, aby osiągnąć sukces. Co więcej, ten sukces wcale nie jest taki pewny. Pomijając to, że przecież z nawet
dobrze wybranym bc też taki oczywisty być nie musi, to co złego jest tak naprawdę w tym, że musiałabym więcej z psem pracować. Czy aby nie o miłość do treningów i pracy z psami tu chodzi? Zawody to przecież dodatek, czasem zwieńczenie treningów które dla mnie są pięknem same w sobie. Miło jest wygrywać, ale przecież najwięcej czasu zajmuje nam praca z psem na co dzień, dlatego uważam, że to ona powinna być dla nas radością i swego rodzaju nagrodą. A idealny pies do sportu to taki, z którym kochamy pracować, niezależnie od wyników i efektów.
Ponadto, co jeśli pies poważnie zachoruje lub nabawi się kontuzji, która do końca życia wykluczy go z jakichkolwiek treningów? Zostałabym z psem, który ma – zbędny już – ogromny potencjał do sportu i… tyle. Oczywiście, z pewnością pokochałabym takiego gada gdyby już ze mną zamieszkał, ale miałabym  poczucie, że w kwestiach przyjacielsko-życiowych to tak naprawdę nie było „to”. Sama myśl o tym, że kryterium wyboru był prawdopodobny sukces w sporcie z pewnością ciągnęłoby się za mną jeszcze długo. „Taki potencjał zmarnowany… i co tu teraz robić” no nic, kochać i cieszyć się wspólnymi chwilami lenistwa, a o to łatwiej, jeśli pies odpowiada nam w czymś więcej niż oferowanych na treningach zachowaniach i
motywacją.
Oczywiście, nie bez znaczenia były dla mnie cechy istotne we współpracy z psem. Zwracałam uwagę na to, czy
dana rasa w ogóle przepada za towarzystwem człowieka. Szukałam rasy, która lubi współpracę – jednak takich jest naprawdę wiele (tak, takie były moje kryteria i owszem, shiba była na liście ras „nigdy, przenigdy”). Zwracałam uwagę na radość rodziców w pracy, ogólny wyraz, poziom emocji, jednak i tak nie zagłębiałam się w to przesadnie. Nie było jednak dla mnie zbytnio istotne, jakie osiągnięcia w sporcie mają i jak precyzyjnie wykonują komendy. To tak naprawdę „rzecz nabyta”, w co mocno starałam się wierzyć.

 

Zgadzam się, może i jestem naiwną idealistką. Możliwe, że gdyby nie Honda, mój wybór psa do sportu nie byłby aż
tak trafny a marzenia o wysokich lokatach na zawodach przeszłyby mi koło nosa. Za to zyskałabym psiego przyjaciela, z którym chętnie dzieliłabym każdą chwilę i któremu po prostu wybaczałabym sportowe potknięcia. Nawet gdyby „ten cały sport” mi się znudził, to z takim kompanem nudzić bym się nie mogła! Sądzę, że Honda pojawiła się w moim życiu właśnie po to, żeby upewnić mnie w tym co jest dla mnie tak naprawdę ważne.
 I szczerze polecam czasami przewartościować pewne kwestie i przy wyborze kolejnego psa poważnie zastanowić się czego od niego tak naprawdę chcemy i co zrobimy, jeśli treningi czy starty staną się dla nas niemożliwe a pies wszystkich oczekiwać nie spełni. Co, jeśli nasz idealny świat – matrix, o którym pisała Agnieszka z Drużyny G TU okaże się nie być tak perfekcyjny.

375 komentarzy

 1. Tez jak zaczynam powracać do kwesti drugiego psa to lista sie powiększa, dlatego zadaje sobie ważne pytanie czy to aby na pewno TO? Potem okazuje sie ze nie kaniecznie. Na razie na drugiego psa sie nie zapowiada ale zawsze mozna pomażyc i przeanalizować plusy i minusy. Post jest świetny, wszystkie ważne aspekty są zawarte, co nam po psie z potencjałem skoro nie będziemy mogli znieść towarzystwa naszego pupila na co dzień?

 2. A mnie to wkurza, brać psa tylko żeby wygrywał zawody. Denerwuja mnie oosby które mają psa Al twierdza ze jest głupi i chcą sobie borderka. Ale w sumie zgadzam się z treści posta

  Anonimowy
 3. Bardzo mi się podoba takie podejście, bo pokazuje po prostu szacunek dla psa jako ukochanego zwierzęcia i towarzysza życia. Trochę tak jest, że jak ktoś siedzi mocno w sporcie to wybór kolejnego psa opiera przede wszystkim na kryteriach związanych z jakością pracy rodziców i jest w stanie wiele wybaczyć w kwestii życia codziennego. Uważam, że to jest ok, tak długo, jak "wybaczyć" rzeczywiście oznacza "wybaczyć", a nie "znosić w cierpieniu". Bo jednak treningi i zawody to tylko ułamek codziennego życia z psem i najważniejsze, aby ta codzienność była fajna, dobra, satysfakcjonująca dla OBU stron. :)

  1. Oj wlasnie, choc ja i do tego "wybaczyc" mam mieszane uczucia, tj zalezy ile i na jakich zasadach. Jednak "znosic w cierpieniu" jest straszne, mysle ze nawet bardziej dla psa niz czlowieka :(

  2. Może w takim razie powinnam napisać "wybaczyć z uśmiechem". Myślę, że trzeba pamiętać, że coś, co dla jednej osoby będzie wadą dla innej może być zaletą i podchodzić jednak z pewną dozą rezerwy do cudzych wyborów sportowych. Ze śmiesznych rzeczy, mogę powiedzieć, że moja wielka, wewnętrzna debata pt. aussie vs bc rozgrywała się na polu zdrowotnym oraz polu dot. wyrazu pracy. Mianowicie, nie znoszę bardzo jak bc się czają w obi i myślałam, że zwyczajnie będę się na bc wkurzać jak tylko spojrzę na psa jeżeli zdecyduję się na bc-czajnika. Niespodzianka, Gambit się czai – czai się do koziołka, czai się w zatrzymaniu w kwadracie… I jakoś mnie to nie wkurza. Wybaczam. No, czasem przezywam go "moim głupiutkim borderkiem", ale na szczęście on nie rozumie, a ja się z tego śmieję. ;)

  3. Tak, "wybaczyć z uśmiechem" to chyba najlepsze określenie w tym temacie.
   A, że co dla jednego jest wadą może być zaletą dla kogoś innego doskonale wiem i w cudze wybory sportowe między innymi dlatego (choć i z innych powodów) się nie wtrącam ;)

 4. A dla mnie ważne jest, by psiak był czarny. Oczywiście, nie wykluczam, że kiedyś znajdę pod drzwiami płową kruszynkę i pokocham nad życie, ale w schronisku pokazali mi dwa psy spełniające moje kryteria (wiek itd). Jeden czarny, drugi łaciaty. Wiadomo, którego wybrałam.

 5. A mnie się wybór zawężył do jednej jedynej rasy im dalej w las. Im więcej psów rozważałam tym więcej pojawiało się jakiś "ale", i ciągle ciągle wracałam do tego pierwszego wyboru, którego dokonałam z głupia frant kilka lat temu. Wyboru, który był zaskakująco logiczny i przemyślany. Mam ambicje szkoleniowe, jasne, ale borderowi nie podołam. Nie lubię długo łazić i to nawet jak jest mokro czy zimno. Chcę żeby zwierzątko było skoczne i zwinne i lekkie. Chcę żeby miało gładką sierść, chcę żeby było pozytywne i ugodowe. Chcę żeby nie miało większych zębów od mojej jamniczki, chcę żeby było inne niż ona, bo chcę móc rozwiązywać nowe problemy i uczyć się. Dlatego do mojego jamnika wybrałam… whippeta. I wracam do tego wyboru za każdym razem. Rozważałam vizsle, bordera, coś wyżłopodobnego, spanielopodobnego, widziałam nawet aussie. Ale ciągle wiernie wracam w myślach do whippetów. I biorąc pod uwagę jak to ostatnio wygląda, chyba niedługo mi się uda. I myślałam zawsze o tym w kategoriach domowych, w domu whippety zwykle są całkiem fajne, ruchu potrzebują, oczywiście, ale nie są aż tak niwyżyte jak inne rasy. Lubią ciepełko, kołderkę. Ale są skoczne i energiczne kiedy trzeba. Perfection.

 6. Doskonale Cię rozumiem! Ja mam jedno kryterium w stosunku do przyszłego psa: aby był towarzyski (nieagresywny, zasadniczo przyjacielem świata być nie musi). Nic mi więcej nie trzeba, bo wszystko można wypracować. Oczywiście, że rasy mają predyspozycje np. do sportów, ale przecież nawet szczeniak po championach i mistrzach świata może zwyczajnie nie polubić danej aktywności ;)

 7. Wybór idealnego psa, z dnia na dzień patrząc na ideał mojego przyszłego psa wydłuża się. Co fakt w sportach się nie odnajdę, ale wystawy i pies na "kolanka" :) No ale wiadomo, zdrowy psiak, dobra hodowla i takie tam.

 8. A jak się ma idealnego psa, ale się do niego nie dorasta, to czy pies powinien zmienić przewodnika na bardziej doświadczonego? Bo ja bym nie chciała, żeby Nitro mnie opuścił i osiągał sukcesy w innym teamie. Dobrze, że mnie kocha i takie myśli mu do głowy nie przychodzą.

  1. <3 no właśnie, psy tego nie robią i tego właśnie trzeba się od nich uczyć :) One nas się starają zrozumieć i jak tylko mogą pomagają nam sie ogarnąć. Najdzielniejsze nasze!

 9. Pingback: generic sildenafil

 10. Pingback: erection pills online

 11. Pingback: erection pills that work

 12. Pingback: otc ed pills

 13. Pingback: order cialis

 14. Pingback: best online pharmacy

 15. Pingback: Cialis in usa

 16. Pingback: vardenafil online

 17. Pingback: levitra pills

 18. Pingback: vardenafil 10mg

 19. Pingback: online casino games real money

 20. Pingback: generic viagra 100mg

 21. Pingback: casino moons online casino

 22. Pingback: live casino slots online

 23. Pingback: short term loans

 24. Pingback: personal loan

 25. Pingback: viagra prescription

 26. Pingback: new cialis

 27. Pingback: generic for cialis

 28. Pingback: cialis buy

 29. Pingback: best real money online casinos

 30. Pingback: netteller casino

 31. Pingback: viagra online generic

 32. Pingback: lynn

 33. Pingback: casino online slots

 34. Pingback: rivers casino

 35. Pingback: purchase cialis

 36. Pingback: mymvrc.org

 37. Pingback: cialistodo.com

 38. Pingback: pills for better erection

 39. Pingback: Beverly Bultron

 40. Pingback: domain-names

 41. Pingback: Academic Assignment Help

 42. Pingback: Assignment Assistance

 43. Pingback: Make my essay

 44. Pingback: organic sunblocks

 45. Pingback: valentine pillow

 46. Pingback: foot salve

 47. Pingback: Click Here

 48. Pingback: Click Here

 49. Pingback: Click Here

 50. Pingback: Click Here

 51. Pingback: Click Here

 52. Pingback: Click Here

 53. Pingback: Click Here

 54. Pingback: Click Here

 55. Pingback: Click Here

 56. Pingback: Click Here

 57. Pingback: Click Here

 58. Pingback: Click Here

 59. Pingback: Click Here

 60. Pingback: Click Here

 61. Pingback: Click Here

 62. Pingback: Click Here

 63. Pingback: Click Here

 64. Pingback: fundamentals of robotics

 65. Pingback: Click Here

 66. Pingback: Click Here

 67. Pingback: no code robotics

 68. Pingback: Click Here

 69. Pingback: Click Here

 70. Pingback: Reputation Defenders

 71. Pingback: Click Here

 72. Pingback: Click Here

 73. Pingback: Click Here

 74. Pingback: Click Here

 75. Pingback: Click Here

 76. Pingback: Click Here

 77. Pingback: Click Here

 78. Pingback: Click Here

 79. Pingback: Click Here

 80. Pingback: Click Here

 81. Pingback: Click Here

 82. Pingback: Click Here

 83. Pingback: Click Here

 84. Pingback: Click Here

 85. Pingback: Click Here

 86. Pingback: Click Here

 87. Pingback: Click Here

 88. Pingback: geschenke zur geburt für die mutter

 89. Pingback: Click Here

 90. Pingback: grand rapids dentist

 91. Pingback: grand rapids teeth whitening

 92. Pingback: Click Here

 93. Pingback: grand rapids same day crowns

 94. Pingback: Click Here

 95. Pingback: https://gquery.org/

 96. Pingback: Click Here

 97. Pingback: Click Here

 98. Pingback: Click Here

 99. Pingback: Click Here

 100. Pingback: Click Here

 101. Pingback: 카지노사이트추천

 102. Pingback: Click Here

 103. Pingback: Click Here

 104. Pingback: Click Here

 105. Pingback: Click Here

 106. Pingback: Click Here

 107. Pingback: Click Here

 108. Pingback: Click Here

 109. Pingback: Refer and Earn

 110. Pingback: Click Here

 111. Pingback: Click Here

 112. Pingback: Click Here

 113. Pingback: Click Here

 114. Pingback: Click Here

 115. Pingback: Click Here

 116. Pingback: Click Here

 117. Pingback: Click Here

 118. Pingback: Click Here

 119. Pingback: Click Here

 120. Pingback: Click Here

 121. Pingback: Click Here

 122. Pingback: Click Here

 123. Pingback: Click Here

 124. Pingback: Click Here

 125. Pingback: Click Here

 126. Pingback: Click Here

 127. Pingback: 최고의 온라인 카지노

 128. Pingback: best-domain-portfolio

 129. Pingback: how to choose a cardano stake pool

 130. Pingback: upcoming cardano nft projects

 131. Pingback: free rental ads posting

 132. Pingback: Google reviews

 133. Pingback: reputation defenders

 134. Pingback: 2023 Books

 135. Pingback: obituaries

 136. Pingback: search dececased

 137. Pingback: IRA Empire

 138. Pingback: today football betting

 139. Pingback: Chirurgiens esthétique Tunisie

 140. Pingback: National Chi Nan University

 141. Pingback: نجاح الهيئة التدريسية

 142. Pingback: FUE Chairman

 143. Pingback: Civility

 144. Pingback: future university

 145. Pingback: Faculty of commerce & business administration Contact

 146. Pingback: Faculty of Commerce and Business Administration

 147. Pingback: جامعة المستقبل ماجستير في إدارة الأعمال في مصر

 148. Pingback: MBA tuition fees

 149. Pingback: fue

 150. Pingback: الزيارات الميدانية لكلية الاقتصاد والعلوم السياسية

 151. Pingback: الممارسة الصيدلانية والصيدلة السريرية

 152. Pingback: Educational Activities

 153. Pingback: Large Lecture Halls

 154. Pingback: Faculty of Oral and Dental Medicine Contact

 155. Pingback: Dental curriculum

 156. Pingback: التعليم الهندسي

 157. Pingback: student life at the College of Engineering

 158. Pingback: computer science alumni

 159. Pingback: virus C research

 160. Pingback: كلية طب الأسنان

 161. Pingback: قبول الطلاب الدوليين في جامعة المستقبل

 162. Pingback: International student admissions to future university

 163. Pingback: Personal statement for future university

 164. Pingback: Business administration and Marketing

 165. Pingback: Accounting program

 166. Pingback: برنامج المالية بجامعة المستقبل بمصر

 167. Pingback: فرص العمل

 168. Pingback: International Relations

 169. Pingback: كلية الصيدلة

 170. Pingback: قسم الصيدلانيات والتكنولوجيا الصيدلانية

 171. Pingback: جامعة المستقبل ماجستير في إدارة الأعمال في مصر

 172. Pingback: التعليم المستمر حول اللثة

 173. Pingback: Dental Medicine

 174. Pingback: Dental Workshops

 175. Pingback: Student Success

 176. Pingback: Faculty Handbook

 177. Pingback: أنشطة الشركات مع الكيانات الداخلية والخارجية لطلاب الصيدلة في جامعة المستقبل

 178. Pingback: تنظيم ورش العمل والمؤتمرات بالتنسيق مع أعضاء هيئة التدريس الداخلية لأقسام الصيدلة

 179. Pingback: Higher education in Political Science

 180. Pingback: Political science

 181. Pingback: الإعلام السياسي

 182. Pingback: مشروع التخرج

 183. Pingback: preparing young engineers qualified to work

 184. Pingback: برامج كلية الهندية بجامعة المستقبل

 185. Pingback: قسم نظم المعلومات

 186. Pingback: Database Management

 187. Pingback: حياة وأنشطة الطلاب كلية الحاسبات بجامعة المستقبل بمصر

 188. Pingback: best university in egypt

 189. Pingback: Welcome Party 2021

 190. Pingback: برنامج ماجستير إدارة الأعمال التنفيذية في القاهرة

 191. Pingback: الكيمياء الحيوية

 192. Pingback: احتفالات اجتماعية لطلاب الصيدلة في جامعة المستقبل

 193. Pingback: رسوم التقديم لجامعة المستقبل

 194. Pingback: Maillot de football

 195. Pingback: Maillot de football

 196. Pingback: Maillot de football

 197. Pingback: Maillot de football

 198. Pingback: Maillot de football

 199. Pingback: Maillot de football

 200. Pingback: Maillot de football

 201. Pingback: Maillot de football

 202. Pingback: Maillot de football

 203. Pingback: Maillot de football

 204. Pingback: Maillot de football

 205. Pingback: SEOSolutionVIP Fiverr

 206. Pingback: SEOSolutionVIP Fiverr

 207. Pingback: SEOSolutionVIP Fiverr

 208. Pingback: pannello led

 209. Pingback: illuminazione a binario

 210. Pingback: Luce lineare LED

 211. Pingback: bodytones

 212. Pingback: parcours a ninja warrior

 213. Pingback: kerassentials

 214. Pingback: Fiverr Earn

 215. Pingback: Fiverr Earn

 216. Pingback: Fiverr Earn

 217. Pingback: Fiverr Earn

 218. Pingback: Fiverr Earn

 219. Pingback: Fiverr Earn

 220. Pingback: fiverrearn.com

 221. Pingback: fiverrearn.com

 222. Pingback: fiverrearn.com

 223. Pingback: fiverrearn.com

 224. Pingback: Advance-Esthetic LLC

 225. Pingback: Advance-Esthetic LLC

 226. Pingback: 3pl Broker

 227. Pingback: red boost buy

 228. Pingback: freight class calculator

 229. Pingback: fiverrearn.com

 230. Pingback: fiverrearn.com

 231. Pingback: fiverrearn.com

 232. Pingback: french bulldog

 233. Pingback: fiverrearn.com

 234. Pingback: fiverrearn.com

 235. Pingback: fiverrearn.com

 236. Pingback: male french bulldog

 237. Pingback: french bulldog puppies san diego

 238. Pingback: morkie dog

 239. Pingback: bernedoodle dog

 240. Pingback: texas heeler vs blue heeler

 241. Pingback: whale shark tour isla mujeres

 242. Pingback: jute rugs

 243. Pingback: SMM

 244. Pingback: Specialized Piano Handling

 245. Pingback: Safe Piano Removal

 246. Pingback: Best university in Egypt

 247. Pingback: Best university in Egypt

 248. Pingback: Top university in Egypt

 249. Pingback: Top university in Egypt

 250. Pingback: Private universities in Egypt

 251. Pingback: Top university in Egypt

 252. Pingback: isla mujeres golf cart rental

 253. Pingback: whale sharks isla mujeres

 254. Pingback: lilac french bulldog

 255. Pingback: miniature french bulldog for sale

 256. Pingback: rescue french bulldog

 257. Pingback: fluffy french bulldog

 258. Pingback: viet travel

 259. Pingback: bikini

 260. Pingback: Google Rezensionen löschen lassen

 261. Pingback: micro blue french bulldog

 262. Pingback: french bulldog for sale tx

 263. Pingback: Personalised jewellery

 264. Pingback: future university

 265. Pingback: future university

 266. Pingback: future university

 267. Pingback: alpha kappa alpha bucket hat

 268. Pingback: golf cart rentals on isla mujeres

 269. Pingback: french bulldogs

 270. Pingback: Fiverr.Com

 271. Pingback: Fiverr.Com

 272. Pingback: Fiverr

 273. Pingback: grey bulldog

 274. Pingback: grey frenchie

 275. Pingback: fue

 276. Pingback: golf cart rental isla mujeres

 277. Pingback: six sigma

 278. Pingback: Professional piano movers

 279. Pingback: FUE

 280. Pingback: FUE

 281. Pingback: FUE

 282. Pingback: FUE

 283. Pingback: FUE

 284. Pingback: FUE

 285. Pingback: Long-distance moving

 286. Pingback: Moving trucks

 287. Pingback: Furniture protection

 288. Pingback: FiverrEarn

 289. Pingback: FiverrEarn

 290. Pingback: FiverrEarn

 291. Pingback: FiverrEarn

 292. Pingback: Fiverr

 293. Pingback: Fiverr

 294. Pingback: FiverrEarn

 295. Pingback: FiverrEarn

 296. Pingback: Streamer

 297. Pingback: FiverrEarn

 298. Pingback: FiverrEarn

 299. Pingback: FiverrEarn

 300. Pingback: FiverrEarn

 301. Pingback: Porno star Australia

 302. Pingback: pupuk terbaik

 303. Pingback: pupuk

 304. Pingback: Unisex On-Demand Print Shop

 305. Pingback: partners

 306. Pingback: arthritis relief

 307. Pingback: altai balance official website

 308. Pingback: livpure reviews

 309. Pingback: fast lean pro website

 310. Pingback: fluxactive complete

 311. Pingback: IMMIGRATION CONSULTANTS THIRUVALLA

 312. Pingback: منتجات الرعاية الصحية

 313. Pingback: flowforce

 314. Pingback: french bulldog puppies for sale

 315. Pingback: Betting tips

 316. Pingback: FiverrEarn

 317. Pingback: live sex cams

 318. Pingback: FiverrEarn

 319. Pingback: FiverrEarn

 320. Pingback: FiverrEarn

 321. Pingback: french bulldog breeders texas

 322. Pingback: FiverrEarn

 323. Pingback: FiverrEarn

 324. Pingback: FiverrEarn

 325. Pingback: FiverrEarn

 326. Pingback: FiverrEarn

 327. Pingback: FiverrEarn

 328. Pingback: FiverrEarn

 329. Pingback: FiverrEarn

 330. Pingback: FiverrEarn

 331. Pingback: FiverrEarn

 332. Pingback: Best University in Yemen

 333. Pingback: FiverrEarn

 334. Pingback: FiverrEarn

 335. Pingback: FiverrEarn

 336. Pingback: FiverrEarn

 337. Pingback: FiverrEarn

 338. Pingback: serialebi qaerulad

 339. Pingback: ფილმები ქართულად

 340. Pingback: Cooking

 341. Pingback: best cinematic lightroom presets

 342. Pingback: seo company tampa

 343. Pingback: social media marketing

 344. Pingback: website builder

 345. Pingback: Slot Server Thailand

 346. Pingback: Scientific Research

 347. Pingback: Kampus Islam Terbaik

 348. Pingback: FiverrEarn

 349. Pingback: FiverrEarn

 350. Pingback: FiverrEarn

 351. Pingback: FiverrEarn

 352. Pingback: FiverrEarn

 353. Pingback: Generator Service Leeds

 354. Pingback: java burn scam

 355. Pingback: cheap sex cams

 356. Pingback: fullersears.com

 357. Pingback: fullersears.com

 358. Pingback: fullersears.com

 359. Pingback: canine probiotics

 360. Pingback: french bulldog

 361. Pingback: live sex cams

 362. Pingback: live sex cams

 363. Pingback: live sex cams

 364. Pingback: Freeze dried

 365. Pingback: frt trigger

Dodaj komentarz